Links

Herunder kan du finde forskellige relevante links. Både til uddannelsesinstitutioner, foreninger og mødesteder. Alle links åbner i nyt vindue.

 

Uddannelser:

Psykoterapeutisk Institut – www.psykinst.dk

 

Roskilde Universitetscenterwww.ruc.dk


Evaluering af de terapeutiske uddannelser:

Konsulentvirksomhed der står for evaluering af de terapeutiske uddannelser - www.reflektor.nu


Diverse foreninger og mødesteder:

ADHD Foreningen – www.adhd.dk

 

Angstforeningen – www.angstforeningen.dk

 

Anonyme Alkoholikere (AA) – www.anonyme-alkoholikere.dk

 

Asperger Foreningen – www.aspergerforeningen.dk

 

Autisme Foreningen – www.autismeforeningen.dk

 

Borderline Foreningen – www.borderlineforeningen.dk

 

Patientforening for mennesker med personlighedsforstyrrelser - www.forstyrret.dk

 

Center for Ludomani – www.ludomani.dk

 

Dansk Tourette Forening – www.tourette.dk

Depnet (Forum om depression) – www.depnet.dk

 

Depressionsforeningen – www.depressionsforeningen.dk

Dansk Dystoniforening - www.dystoni.dk

 

European Association For Psychotherapy - www.europsyche.org

 

Landsforeningen mod spiseforstyrrelser – www.spiseforstyrrelser.dk

 

Landsforeningen SIND – www.sind.dk

 

Levlykkeligt Portalen for livskvalitet og personlig udvikling - www.levlykkeligt.dk

 

OCD Foreningen – www.ocd-foreningen.dk


Panditarama Lumbini International Vipassana Meditation Center - www.panditarama-lumbini.info
 

Psykiatrifonden – www.psykiatrifonden.dk

 

Dansk Psykoterapeutforening – www.psykoterapeutforeningen.dk

 

PTSD Foreningen – www.ptsdforeningen.dk

 

Rehabiliterings- og Forskningscentret for Torturofre – www.rct.dk

 

Stop volden mod kvinder – www.voldmodkvinder.dk

 

Stress Foreningen – www.stressforeningen.dk

 

Transmogriffen (Værested for unge) – www.transmogriffen.dk

 

TUBA (Terapi og rådgivning af unge som er børn af alkoholmisbrugere) – www.tuba.dk

 

Ventilen (Mødested for ensomme unge) – www.ventilen.dk

World Association for Person Centered and Experiental Psychotherapy and Counseling – www.pce-world.org